STYPENDIUM TWÓRCZE MIASTA KRAKOWA
Artyści Lochu Camelot, laureaci stypendium: Kasia Jamróz, Przemek Brannym, Basia Stępniak, Agnieszka Grochowicz, Jaga Wrońska, Marta Bucka Honzatko – Półtorak

Artyści

Ewa Kornecka - krakowianka z urodzenia, pochodzenia i zamiłowania; kompozytorka, pianistka, pedagog, współtwórca i dyrektor muzyczny Lochu Camelot. Skomponowała muzykę do ponad stu spektakli teatralnych i telewizyjnych oraz słuchowisk radiowych oraz ponad osiemset pieśni i piosenek do tekstów wielu poetów od starożytności do współczesności.

Laureatka nagrody Ministerstwa Kultury i Sztuki, nagrody za całokształt twórczości na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1986 r. oraz Grand Prix Kabaretonu na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1994 r. Od 1991 r. współpracowała z telewizyjnym kabaretem Olgi Lipińskiej. Wykładowca Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie.

W październiku 1991 r. spotkała się z Kazimierzem Madejem i „tak to się zaczęło” – powstał Kabaret."


Beata Malczewska - Pierwsza Dama Lochu Camelot, związana z tą sceną nieprzerwanie przez całe jej istnienie. Krakowianka ,piosenkarka, wierszokletka. Aktorka Narodowego Starego Teatru, gdzie występuje od studiów na krakowskiej PWST do dnia dzisiejszego. Laureatka Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 1985r. Poza teatrem wystawia monodram pt. „Madame Modrzejewska” reż.E.Lachnit i śpiewa swój recital, z jednymi z ostatnich piosenek Jonasza Kofty napisanymi specjalnie dla niej do recitalu telewizyjnego pt.„Wino samotnych”.
Od Beaty „wszystko się zaczęło” - jej współpraca artystyczna z Ewą Kornecką, której kompozycje wykonywała w latach 80-tych w PWST, recitalach, Galach Piosenki Aktorskiej(teatr Muzyki i Tańca w Chorzowie), koncertach(Opole Debiuty) i nagraniach radiowych - sprawiła, że kiedy w roku 1991 nastąpiło spotkanie mających wówczas niezależnie pomysł stworzenia „własnego miejsca artystycznego” Ewy Korneckiej i Kazimierza Madeja gotowy wówczas recital Beaty był „jak znalazł” - wzbogacony konferansjerką i scenkami w wykonaniu Kazika i jego „Sokołów” był pierwszym spektaklem pod szyldem Kabaretu (wówczas Miejskiego). Potem dopraszano kolejnych artystów i... tak powstał Kabaret Loch Camelot.

Łada Gorpienko (Łada Marija Gorpienko) - aktorka, poetka, piosenkarka, choreograf w sposób niepowtarzalny wykonuje oryginalne pieśni ukraińskie, które znalazły się na jej pierwszej płycie p.t. "Ukraina", współpracowała z kompozytorem Janem Kantym Pawluśkiewiczem, kompozytorką Ewą Kornecką, oraz Zygmuntem Koniecznym. Podziwiać ją można było w recitalach: "Pieśni prastare", "Pora spadania jabłek" oraz "Jak szaleć, to szaleć", w 1997 r. opublikowała kolejną płytę p.t.: "Cudownie jest". Wystąpiła w filmie J. Hoffmana "Ogniem i mieczem"- w roli ukraińskiej pieśniarki, oraz w serialach "Dom" i "Na dobre i na złe". Regularnie występowała w popularnych programach telewizyjnych "Spotkanie z balladą". Koncertowała w Polsce, Niemczech, Francji i Stanach Zjednoczonych. Ostatnio można ją usłyszeć w koncercie "Pieśni Bułata Okudżawy". Inne nagrane płyty to "Kolędy i szczedriwki", oraz "Pieśni Bułata Okudżawy". Obecnie współpracuje z Ewą Kornecką, Andrzejem Poniedzielskim, Jackiem Krzaklewskim, Mateuszem Pośpieszalskim, Janem Wołkiem i Januszem Grzywaczem.

ladagorpienko@onet.pl    www.lada.art.pl

Jaga Wrońska - wokalistka, poetka, kompozytorka, wróbelek, stokrotka. Inkarnacja - sumeryjskiej Miriam i Edith Piaf, niewyczerpana krynica piosenek wszelkich, wprost niezwykłej siły, elektryzujący głos.Wydaje się że Stwórca powołał ją na Ziemię aby znów śpiewała. Przyjdźcie i sami się przekonajcie!

Dziś Jaga Wrońska, ma za sobą około 30 swoich programów muzycznych w Lochu Camelot, do kilku zaprosiła także przyjaciół z zespołu Loch Camelot, za swoją twórczość została uhonorowana stypendium Miasta Krakowa, nagrała trzy płyty CD piosenek, także autorskich, oraz jedną wspólnie z Magdą Steczkowską. Wielokrotnie zapraszana przez Teatr Powszechny w Radomiu, Filharmonię Opolską i Fundację Shalom w Warszawie. Koncertowała we Francji, Wielkiej Brytanii, w Niemczech i Ukrainie.

Sylwia Chludzińska (de domo Garbowicz) - oniryczna i komediowa zarazem, pozyskana z „Władcy Pierścieni”... w realu aktorka, gwiazda Lochu Camelot od początku istnienia Kabaretu z krótką przerwą "na kawę", nie mająca sobie równych mistrzni pieśni irlandzkiej.

Ewa Świątek (Kołacz) - pięknie śpiewająca, Ewa – blond-słońce rozświetlające mroki Lochu Camelot. Jeden drobiazg – ta Ewa nie da się zwieść!

Joasia Wójtowicz - mimo szerokiej wiedzy, talentów i umiejętności, to gdy wariuje na scenie, trudno ją brać poważnie. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie.

Agnieszka Kowal - nowe otwarcie, nowy głos, śpiewa coraz odważniej, często jej głos mylą z jakąś renomowaną artystką Lochu, zadziwia przejrzystością dźwięku i pewnością intonacji.

Agnieszka Grochowicz - W czerwcu 2005 przyszły do niej piosenki i tak już zostało. Poetka. Aktorka - absolwentka krakowskiej PWST. Piosenkarka. Laureatka licznych festiwali z kręgu piosenki literackiej w tym OFPY w Rybniku, Łaźni w Radomiu, Poetycko Muzycznej Bitwy pod Gorlicami, festiwalu „Czy to jest Kochanie" w Elblągu.
Niepokorna intelektualistka, pracoholik, kot i lwica. Wodnik. Żywy most przyjaźni między Krakowem a Warszawą:-)
Jako autorka tekstów współpracuje z Ewą Kornecką, Jerzym Satanowskim, Januszem Grzywaczem, Mirkiem Czyżykiewiczem, Jacekiem Króilkiem, Aleksandrem Brzezińskim oraz Pawłem Lucewiczem. Pisze piosenki dla siebie jak i dla innych śpiewających, również pod gotowa muzykę.

Kinga Nurkowska - anielski głos, angielski akcent, przedwojenny wdzięk Ordonki... i czerwone szpilki... komponuje i pisze teksty.

Katarzyna Wrońska - czyli Kate, (kiss me, Kate...) ukryty w powabnym ciele szatan jazzowego wokalu, siostra Jagi, choć wydaje się to nieprawdopodobne.

Bożena Dworska - z zawodu dyplomowana pielęgniarka, z powołania poetka, kompozytorka, bezkompromisowa piosenkarka, żarliwie oddana scenie, balsam na skołatane serca artystów z zespołu.

Barbara Stępniak - Wilk - polonistka, piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka, laureatka Grand Prix na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie w 1995 roku oraz na wielu innych festiwalach tego typu w Polsce (m.in.: "Tartak", "OPPA"w Warszawie, "Łaźnia" w Radomiu, "Fama" w Świnoujściu, gdzie zdobyła wyróżnienie za teksty); mistrzyni zamyśleń i wzruszeń; nagrodzona Stypendium Twórczym Miasta Krakowa w kategorii sztuki estradowej w 1998.

Jagoda Madej - skrzypaczka o silnej indywidualności, wokalistka z charakterem, laureatka I-go Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Estradowej „Warszawa 2000”. Absolwentka Wydziału Reżyserii Telewizyjnej i Filmowej uniwersytetu Śląskiego. Jej krótkie filmy były pokazywane i wyróżniane na wielu międzynarodowych festiwalach w kraju i za granicą. Lubi piosenki mroczno-liryczne i przewrotnie śmieszne.

Marta Honzatko - aktorka filmowa i teatralna. Debiut na dużym ekranie to główna rola w nagradzanym na wielu festiwalach filmowych "Czarnym Czwartku" Antoniego Krauze. Po premierze filmu okrzyknięta jego największym odkryciem. Główna nagroda za najlepszą rolę kobiecą na MFF "Listopad" 2011 w Mińsku. Nominacja do Złotej Kaczki 2011. Oprócz grania pasją aktorki jest śpiew. Obecnie nagrywa swoją pierwszą płytę "Honzatko Rozmontowana" (teksty Michał Zabłocki muzyka Aleksander Brzeziński). Na scenie można Martę oglądać w recitalu "Casting" (reżyseria i opracowanie muzyczne Ewa Kornecka). Można ją również zobaczyć w najnowszym filmie EarlGrey (Eliza Kowalewska, Grzegorz Madej) pt. "Heniek".

Agnieszka Wilkosz - aktorka, skrzypaczka, wokalistka, tancerka, wiele nie odkrytych talentów, co tydzień zaskakuje czymś nowym, czasem zdominuje cały spektakl, koniecznie przyjdźcie ją zobaczyć, nie wiadomo co jeszcze się zdarzy!

Małgorzata Sularczyk - piosenkarka, poetka, romanistka; specjalność: prezentacje ekscentryczno -demoniczne.

Ada Szczudło - Magister Sztuki Wydziału Rzeźby ASP, złote ręce - co widać i złote serce - słychać i czuć, w Lochu spełnia rolę niepowtarzalnego wirtuoza blasku.

Bartłomiej Rados - architekt, wędkarz; z wyglądu macho; w kontaktach masaccio; prawdziwą jego pasją jest pisanie poezji i komponowanie piosenek; lubi gitarę - do tej pory jedyny bard Lochu Camelot (taki nasz Banderas Desperadość).

Michał Chludziński - poeta, satyryk, dramaturg, tłumacz i wykonawca kabaretowy. W „Lochu Camelot.” od 1994 r. z kilkuletnią przerwą na kawę. Studiował polonistykę na UMK w Toruniu oraz teatrologię na UJ w Krakowie. Autor tekstów piosenek, scenariuszy teatralnych i telewizyjnych. Wokalista i założyciel zespołu „Czarna Papryka”(nagrody na festiwalach w kraju i za granicą), twórca, założyciel i konferansjer krakowskiego kabaretu „Bunga” (2003 r.- 2005 r.) Pisał teksty do muzyki kompozytorów takich jak: Ewa Kornecka, Zygmunt Konieczny, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Jerzy Satanowski, Andrzej Zarycki. Od wielu lat, przede wszystkim, jako autor tekstów piosenek oraz tłumacz współpracuje z reżyserem Łukaszem Czujem, z którym zrealizował m.in. „Dom Oberiu” (Krakowskie Reminiscencje Teatralne - marzec 2000 r.), „Opowieści Jedenastu Katów” (Teatr Ludowy w Krakowie - grudzień 2000 r.), „Berlińska Rewia Kabaretowa” (Teatr Ludowy w Krakowie - marzec 2002 r.), „Królowa Nocy” ( produkcja „Panga Pank” - czerwiec 2003 r.), „Bal u Wolanda” (Teatr Rozrywki w Chorzowie - marzec 2004 r.), „La Dolce NRD”(produkcja „Panga Pank” - październik 2006.) „Przygody damskiego fryzjera” (Teatr Rozrywki w Chorzowie - maj 2008), „Leningrad” ( Centrum Sztuki „Impart” Teatr Piosenki we Wrocławiu - luty 2009 r.). „Dawno temu w Odessie.” (Teatr Współczesny we Wrocławiu – luty 2012), „Berlin czwarta rano.” (Teatr Roma w Warszawie - kwiecień 2012) Jest autorem tekstów piosenek do musicalu „Anna Karenina” - reż. Józef Opalski, muz. Andrzej Zarycki (Teatr Muzyczny w Gliwicach - kwiecień 2007r.). W przygotowaniu dla krakowskiego wydawnictwa „Libron” debiutancka powieść pt: „Łapiduch”.

Stanisław Rzepiela - to dojrzały artysta, (ma właśnie za sobą państwowy egzamin dojrzałości). Skrzypek, pianista, kompozytor. Ma w dorobku 12 kompozycji muzycznych do poezji Czesława Miłosza zaprezentowanych w Lochu Camelot podczas Nocy Poezji we wrześniu 2011 roku. Śpiewa najczęściej piosenki charakterystyczne – „Juleczek”, „O babie”, „Upiór”. Doskonale wtapia się w każdy kostium, w czym wyprzedza go jedynie Łukasz Kozub. Stanisław Rzepiela debiutował na scenie Lochu Camelot w wieku 12 lat wzruszającą piosenką „Orlątko”. Stąd do 18 roku życia przylgnęło do niego określenie – Orlątko, obecnie już Orzeł.

Marcin Wójtowicz - brat Joasi, młody specjalista od marketingu i romantyzmu, piękny głos i aksamitne spojrzenie, śpiewa, komponuje, pisze teksty, akompaniuje sobie na fortepianie... obiekt westchnień piękniejszej części widowni.

Łukasz Kozub - śpiewak, gitarzysta, typowy mariachi desperado y Amigo, czyli dusza - człowiek, o postaci torrero matador, o wnętrzu delikatnym z nutą tajemnicy…

Marek Kawalec - realizator i reżyser dźwięku; autor największej w Polsce antologii dowcipów nieprzystojnych.

Jacek Szczęsnowicz - członek honorowy kabaretu, dochodzący realizator dźwięku, złote ręce i głowa do pozłoty.

Robert Turlej - absolwent teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Komik o niezwykle poważnym emploi; każda próba kamuflażu powagi kostiumem prowadzi nieuchronnie do erupcji wesołości wśród postronnych. Ta beznadziejna walka z naturą stała się znana już w całej Polsce, a upominać się o niego zaczyna Europa. Rycerz, a także publikowany autor tekstów dla młodzieży i zdobywca wielu Grand Prix z kabaretem KUZYNI.

Andrzej Róg - niezwykle charakterystyczny aktor krakowskiego Teatru STU, reżyser, piosenkarz; reżyser spektaklu muzycznego p.t.: "Pieśń o złotej krainie" i monodramu "Kamień na kamieniu" wg W. Myśliwskiego; znany z kreacji w filmie Krzysztofa Zanussiego p.t.: "Brat naszego Boga".

Roman Klimowicz - basista z charakterystycznym zamyśleniem, liryczny kompozytor i wokalista z nieśmiałym aksamitnym czarnym pasem karate.

Dominik Kwaśniewski - piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, laureat Przeglądu Młodych Twórców i Kompozytorów w Myśliborzu oraz Festiwalu Piosenki Studenckiej we Wrocławiu; zdobywca III miejsca na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie w 1998r.; zdobywca Grand Prix na festiwalu "Łaźnia" w Radomiu wraz z Kapelą Niewiernego Tomasza; Laureat Spotkań Zamkowych Olsztyn `2000 wraz z Bogusławem Kaczmarczykiem.

dominikkwasniewski@interia.pl    www.dominikkwasniewski.pl

Kazimierz Madej - dyrektor Kabaretu, reżyser, scenograf, aktor, absolwent wydziałów malarstwa i scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, wieloletni artysta krakowskiej "Piwnicy pod Baranami", Zrealizował scenografie do spektakli w około dwudziestu miastach Polski, na największych scenach teatralnych, na niektórych wielokrotnie. Na wyjazdach scenografie realizował w teatrach -w Filadelfii, Los Angeles, San Francisco, Toronto, Montrealu, Chicago (Chicago Theater), Nowym Jorku (Town Hall), Wiedniu, Zurychu, Londynie, Sztokholmie, Paryżu (Centre Pompidou); W 1984 r. Otrzymuje nagrodę za najlepszą scenografię na Festiwalu Internazionale Atti Unici w Arezzo, w tym samym roku bierze udział w Ogólnopolskim Zjeździe Performerów we Wrocławiu z krakowską grupą KONGER; W 1989 r. w Pałacu pod Baranami realizuje "Spektakl Excentryczny"(Festiwal Witkacego); W styczniu 1991 r. ze Zbigniewem Rajem zakłada Salon Excentryczny i wraz z nim realizuje spektakl "Czarujący Dekapitator"; W 1991 r. w Piwnicy pod Baranami reżyseruje jednoaktówkę M. de Ghelderodego "Eskurial"; W 1990 r. jako pierwszy zostaje laureatem nagrody im. Wiesława Dymnego, przyznanej za wszechstronną działalność artystyczną przez Fundację im. Wiesława Dymnego z siedzibą w Montrealu, realizator wielu znaczących scenografii telewizyjnych oraz kilku teatralnych; W listopadzie 1991 r. z Ewą Kornecką organizuje w "Jamie Michalika" recital Beaty Malczewskiej "Czar tamtych lat", daje to początek nowej formacji kabaretowej.13 marca 1992 r. wraz z Ewą Kornecką i czterema artystami w "Klubie Garnizonowym" zakłada "Kabaret Miejski". Premierowy spektakl nosi tytuł "Cudowny bękart". W roku 1993 kabaret zostaje przeniesiony na św. Tomasza 17 i przemianowany na Loch Camelot. Kazimierz Madej od początku pełni w nim funkcję dyrektora i dyrektora artystycznego. Do dziś Kazimierz Madej oprócz funkcji usługowych -inspicjent, garderobiany, scenograf, konferansjer, terapeuta, zamiatacz, organizator widowni - spełnia też funkcję reżysera.
ARTYŚCI LOCHU CAMELOT ODLATUJĄCY ZE SWEGO GNIAZDA
PTAKI RAJSKIE, WĘDROWNE, DOMOWE, NIEBIESKIE I INNE

Katarzyna Jamróz, Przemysław Branny, Adrianna Bujak-Cyran, Agnieszka Rösner-Zawilińska, Joanna Kicia Zaleska, Marek Bazela, Stefan Błaszczyński, Edward Zawiliński, Witold Ekielski, Adam Piśko, Łukasz Filak, Stanisław Eckhard de Eckenfeld, Tadeusz Tomaszewski, Michał Tincel, Michał Kaniewski, Bogusław Kaczmarczyk.